Kriminologi

Kriminologi betyder läran om brott. Kriminologi är ett tvärvetenskapligt ämne, vilket betyder att ämnet innehåller delar från andra ämnesområden, exempelvis sociologi, psykologi och juridik.

Kontakt

Ämnesansvarig

Lars Westfelt

lars.westfelt@hig.se

Personallista kriminologi

Emy Bäcklin, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626645012
 E-post: emy.backlin@hig.se
 Rum: 51:534

Sara Göransson
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Sara.Goransson@hig.se
 Rum:

Anna Hedin Ekström
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Anna.Hedin.Ekstrom@hig.se
 Rum:

Erik Häggström, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648276
 E-post: Erik.Haggstrom@hig.se
 Rum: 51:535

Maja Lilja, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Maja.Lilja@hig.se
 Rum: 51:528

Sophia Lindblom, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Sophia.Lindblom@hig.se
 Rum:

Aida Paridad, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Aida.Paridad@hig.se
 Rum:

Amir Rostami, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Amir.Rostami@hig.se
 Rum: 51:536

Jerzy Sarnecki, Professor, Senior
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Jerzy.Sarnecki@hig.se
 Rum: 51:534

Lars Westfelt, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648286
 E-post: Lars.Westfelt@hig.se
 Rum: 51:538

Sofia Wikman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon: +4626648583
 E-post: Sofia.Wikman@hig.se
 Rum: 51:537

Josef Zila, Professor
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Josef.Zila@hig.se
 Rum:

Therese Åström, Arvodist
 Avd: Avdelningen för socialt arbete och kriminologi
 Telefon:
 E-post: Therese.Astrom@hig.se
 Rum:
Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Annika Strömberg Sidan uppdaterades: 2020-02-19
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)