Publikationer

Artiklar | Konferensbidrag


Artiklar


Vetenskapliga artiklar, refereegranskade

Johansson, A., Öberg, A. & Pollicott, M. (2019). Phase transitions in long-range Ising models and an optimal condition for factors of g-measures. Ergodic Theory and Dynamical Systems, 39 (5), 1317-1330. 10.1017/etds.2017.66 [Mer information]
Johansson, A., Öberg, A. & Pollicott, M. (2017). Ergodic Theory of Kusuoka Measures. Journal of Fractal Geometry, 4 (2), 185-214. 10.4171/JFG/49 [Mer information]
Ma, Q., Johansson, A., Tero, A., Nakagaki, T. & Sumpter, D. (2013). Current-reinforced random walks for constructing transport networks. Journal of the Royal Society Interface, 10 (80), 20120864-. 10.1098/rsif.2012.0864 [Mer information]
Johansson, A., Ramsch, K., Middendorf, M. & Sumpter, D. (2012). Tuning positive feedback for signal detection in noisy dynamic environments. Journal of Theoretical Biology, 309, 88-95. 10.1016/j.jtbi.2012.05.023 [Mer information]
Johansson, A., Öberg, A. & Pollicott, M. (2012). Unique Bernoulli <em>g</em>-measures. Journal of the European Mathematical Society (Print), 14 (5), 1599-1615. 10.4171/JEMS/342 [Mer information]
Ma, Q., Johansson, A. & Sumpter, D. (2011). A first principles derivation of animal group size distributions. Journal of Theoretical Biology, 283 (1), 35-43. 10.1016/j.jtbi.2011.04.031 [Mer information]
Johansson, A., Johansson, R. & Marklund, K. (2010). Factors of r-partite graphs and bounds for the strong chromatic number. Ars combinatoria, 95, 277-287. [Mer information]
Johansson, A., Jordan, T., Öberg, A. & Pollicott, M. (2010). Multifractal analysis of non-uniformly hyperbolic systems. Israel Journal of Mathematics, 177 (1), 125-144. 10.1007/s11856-010-0040-y [Mer information]
Johansson, A., Kahn, J. & Vu, V. (2008). Factors in random graphs. Random structures & algorithms (Print), 33 (1), 1-28. 10.1002/rsa.20224 [Mer information]
Häggkvist, R. & Johansson, A. (2008). Orthogonal Latin Rectangles. Combinatorics, probability & computing, 17 (4), 519-536. 10.1017/S0963548307008590 [Mer information]
Johansson, A. & Öberg, A. (2008). Square summability of variations and convergence of the transfer operator. Ergodic Theory and Dynamical Systems, 28 (4), 1145-1151. 10.1017/S0143385707000788 [Mer information]
Johansson, A., Öberg, A. & Pollicott, M. (2007). Countable state shifts and uniqueness of g-measures. American Journal of Mathematics, 129 (6), 1501-1511. 10.1353/ajm.2007.0044 [Mer information]
Johansson, A. & Öberg, A. (2003). Square summability of variations of g-functions and uniqueness of g-measures. Mathematical Research Letters, 10 (5), 587-601. Länk [Mer information]

Konferensbidrag

Johansson, A. & Zou, J. (2012). A Slime Mold Solver for Linear Programming Problems. How the World Computes : Turing Centenary Conference and 8th Conference on Computability in Europe, CiE 2012, Cambridge, UK, June 18-23, 2012. Proceedings: Springer. S. 344-354. 10.1007/978-3-642-30870-3_35 [Mer information]
Publicerad av: Camilla Haglund Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2016-11-16
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)