Datavetenskap

Vi ger kurser och forskar inom många områden.

Exempel på några av våra utbildningsprogram:

Våra forskningsområden är datorgrafik och visualisering, bildanalys, multiagentsystem, beslutsfattande, simulering och komplexa system samt didaktik inom datavetenskap.
» Läs mer om vår forskning

Kontakt

Ämnesansvarig
Julia Åhlén, universitetslektor
Tel: 026-64 89 44
E-post: jae@hig.se

Personallista datavetenskap

Mohammad Aslani, Doktorand
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648566
 Mobil: +46737073770
 E-post: Mohammad.Aslani@hig.se
 Rum: 99:636

Fredrik Bökman, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648283
 Mobil: +46702129782
 E-post: Fredrik.Bokman@hig.se
 Rum: 99:645b

Niklas Folkegård
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648504
 Mobil: +46724651265
 E-post: Niklas.Folkegard@hig.se
 Rum:

Hanna Holmgren, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648886
 Mobil: +46736150381
 E-post: Hanna.Holmgren@hig.se
 Rum: 99:532

Douglas Howie, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648862
 Mobil: +46724651328
 E-post: Douglas.Howie@hig.se
 Rum: 99:529

Anders Jackson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648764
 Mobil: +46724651202
 E-post: Anders.Jackson@hig.se
 Rum: 99:533

Peter Jenke, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648131
 Mobil: +46724651413
 E-post: Peter.Jenke@hig.se
 Rum: 99:533

Goran Milutinovic, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648766
 Mobil: +46724651225
 E-post: Goran.Milutinovic@hig.se
 Rum: 99:645a

Carina Pettersson, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648409
 Mobil: +46732807810
 E-post: Carina.Pettersson@hig.se
 Rum: 99:534

Stefan Seipel, Professor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648563
 Mobil: +46724651431
 E-post: Stefan.Seipel@hig.se
 Rum: 99:529

Atique Ullah, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648762
 Mobil: +46735009533
 E-post: Atique.Ullah@hig.se
 Rum: 99:531

Åke Wallin
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648765
 Mobil: +46724651285
 E-post: Ake.Wallin@hig.se
 Rum: 99:528

Julia Åhlen, Universitetslektor
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648415
 Mobil: +46724651240
 E-post: Julia.Ahlen@hig.se
 Rum: 99:527

Ann-Sofie Östberg, Universitetsadjunkt
 Avd: Avdelningen för datavetenskap och samhällsbyggnad
 Telefon: +4626648878
 Mobil: +46707955626
 E-post: ann-sofie.ostberg@hig.se
 Rum: 99:530
Publicerad av: Zara Lindahl Sidansvarig: Gunilla Mårtensson Sidan uppdaterades: 2019-01-10
Högskolan i Gävle
www.hig.se
Box 801 76 GÄVLE
026-64 85 00 (växel)